Přehled ISO norem

PŘEHLED ISO NOREM

Když se řekne ISO - představí si většina z nás ISO normu. Ale vše je trochu jinak. A nejedná se ani o akronym 'International Organization for Standardization' 

Co je ISO?

ISO je nezávislá, nevládní mezinárodní organizace se 165 členy a ústředním sekretariátem v Ženevě ve Švýcarsku. Prostřednictvím svých členů sdružuje odborníky, a ti sdílejí znalosti a vyvíjeli dobrovolné mezinárodní normy založené na konsensu, relevantní pro trh, podporující inovace a poskytují řešení globálních výzev. Vydala již téměř 25 000 norem. 

Přehled jednotlivých ISO norem a oblastí které řeší najdete v našem BLOGU v sekci ISO normy

Nejznámější ISO normy:

ISO 9000, ISO 9001 a ISO 9004Normy řízení kvality, které pomáhají pracovat efektivněji a snižují selhání produktů.
ISO 14001, ISO 14004 a ISO 14005Normy environmentálního managementu, které pomáhají snižovat dopady na životní prostředí, snižují množství odpadu a zajišťují udržitelnost.
ISO 45001 a ISO/PAS 45005Bezpečnost a ochrana zdraví při práci - normy, které pomohou snížit počet nehod a úrazů na pracovišti.
ISO 50001, ISO 50002 a ISO 50003Normy hospodaření s energií, které pomáhají snížit spotřebu energie.
ISO 22000 a ISO/TS 22003Bezpečnosti potravin, normy, které pomáhají předcházet kontaminaci potravinářských produktů odhalováním rizik.
ISO 27000, ISO 27001 a ISO 27002Bezpečnostní standardy IT pomáhají udržet citlivé informace v bezpečí.

Protože „International Organization for Standardization“ by mělo v různých jazycích různé zkratky (IOS v angličtině, OIN ve francouzštině pro Organization internationale de normalisation), rozhodli se zakladatelé použít zkrácenou formu ISO. ISO je odvozeno z řeckého „isos“, což znamená rovný. Bez ohledu na zemi, jakýkoli jazyk, vždy jsme ISO.

Více informací a zdroj: www.iso.org 

V Blogu najdete člániky o různých normách a jejich podstatě

Podívejte se na blogu do katergorie NORMY

Taková zpětná vazba nám opravdu dělá radost aneb reference na jedničku

Přečtěte si, co na nás říkají zaměstnanci firmy ČEZ a.s.

Umělá inteligence AI

Umělá inteligence (AI) je oblast informatiky, která se zabývá vývojem algoritmů a technik, které umožňují strojům a počí

3 tipy, jak být lepším leaderem

Naučte se, jak být správným leaderem. Přinášíme tipy, jak motivovat a inspirovat své podřízené a zároveň si udržet přiro

Poptávkový formulář