Vyhledávání

Přehled ISO norem

PŘEHLED ISO NOREM

Když se řekne ISO - představí si většina z nás ISO normu. Ale vše je trochu jinak. A nejedná se ani o akronym 'International Organization for Standardization' 

Co je ISO?

ISO je nezávislá, nevládní mezinárodní organizace se 165 členy a ústředním sekretariátem v Ženevě ve Švýcarsku. Prostřednictvím svých členů sdružuje odborníky, a ti sdílejí znalosti a vyvíjeli dobrovolné mezinárodní normy založené na konsensu, relevantní pro trh, podporující inovace a poskytují řešení globálních výzev. Vydala již téměř 25 000 norem. 

Přehled jednotlivých ISO norem a oblastí které řeší najdete v našem BLOGU v sekci ISO normy

Nejznámější ISO normy:

ISO 9000, ISO 9001 a ISO 9004Normy řízení kvality, které pomáhají pracovat efektivněji a snižují selhání produktů.
ISO 14001, ISO 14004 a ISO 14005Normy environmentálního managementu, které pomáhají snižovat dopady na životní prostředí, snižují množství odpadu a zajišťují udržitelnost.
ISO 45001 a ISO/PAS 45005Bezpečnost a ochrana zdraví při práci - normy, které pomohou snížit počet nehod a úrazů na pracovišti.
ISO 50001, ISO 50002 a ISO 50003Normy hospodaření s energií, které pomáhají snížit spotřebu energie.
ISO 22000 a ISO/TS 22003Bezpečnosti potravin, normy, které pomáhají předcházet kontaminaci potravinářských produktů odhalováním rizik.
ISO 27000, ISO 27001 a ISO 27002Bezpečnostní standardy IT pomáhají udržet citlivé informace v bezpečí.

Protože „International Organization for Standardization“ by mělo v různých jazycích různé zkratky (IOS v angličtině, OIN ve francouzštině pro Organization internationale de normalisation), rozhodli se zakladatelé použít zkrácenou formu ISO. ISO je odvozeno z řeckého „isos“, což znamená rovný. Bez ohledu na zemi, jakýkoli jazyk, vždy jsme ISO.

Více informací a zdroj: www.iso.org 

V Blogu najdete člániky o různých normách a jejich podstatě

Podívejte se na blogu do katergorie NORMY

Umělá inteligence a ChatGPT srozumitelně pro všechny

Ještě stále odmítáte vliv umělé inteligence na svět okolo vás? Nástrojů AI jsou v dnešní době stovky. ChatGPT jako nejvy...

"Možnost individuální konzultace v rámci školení pro nás byla obrovským benefitem"

Kolegové z oboru financí se s námi podělili o jejich spokojenost se školením u MBK Consulting. Jak jsme jim pomohli a čí

PRACOVNÍ PRÁVO A NOVELY ZÁKONÍKU PRÁCE

Personalisté, zaměstnanci, majitelé firem, úředníci? Znalost Zákoníku práce je pro vás nutností, ovládáte novelu z roku

Poptávkový formulář